Zemřela Margaret Thatcherová, lady s železem v srdci
Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Političce, která díky nekompromisnosti získala přezdívku Železná lady, bylo 87 let a trpěla těžkou demencí. Podle jejího mluvčího stihla Thatcherovou mrtvice.
Expremiérka bude mít pohřeb s vojenskými poctami v londýnské katedrále svatého Pavla. Podle dodatečného upřesnění vlády s ohledem na přání rodiny nepůjde o plnohodnotný státní pohřeb. Datum obřadu nebylo zatím stanoveno.
Členka Konzervativní strany byla zvolena do Dolní sněmovny britského parlamentu v roce 1959. V roce 1979 se Thatcherová stala po předčasných volbách ministerskou předsedkyní a na tomto postu setrvala až do roku 1990. Byla první Britkou v této funkci. Poté se stala členkou Sněmovny lordů.
"Mark a Carol Thatcherovi s velkým zármutkem oznamují, že jejich matka baronka Thatcherová zemřela v pondělí ráno pokojně po mrtvici," informoval mluvčí rodiny Tim Bell.
Thatcherová se už několik let potýkala se zdravotními problémy. Před více než deseti lety měla sérii menších mozkových mrtvic. Naposledy byla hospitalizována loni v prosinci, kdy podstoupila operaci močového měchýře.
Thatcherová si v Downing Stret č. 10 udělala jméno hlavně při válce s Argentinci o Falklandy (Malvíny) a svou rolí v někdejších Evropských společenstvích (ES). Vytesat do kamene by se mohla její slavná věta: "Chci zpátky své peníze!" Tehdy se zrodil takzvaný britský rabat.
V jednom rozhovoru s BBC kdysi přiznala, že za její železnou fasádou se skrývá i strach. Vůči tomu se ale zčásti obrnila: "Do mé duše se dostalo železo. Člověk trochu železa potřebuje, protože jinak se z něj staně guma."
Ve světě byla Thatcherová uznávaná více než ve své vlasti. Během její jedenáctileté funkce premiérky ji mnoho Britů nesnášelo až nenávidělo. Většinou z nesprávných důvodů, připomínají mnohé komentáře. Vysvětlit alespoň zčásti negativní vztah Britů k premiérce bylo prosté. Bojovala zároveň na dvou frontách: proti socialismu a proti establishmentu. Nejednou to vypadalo, že u ní obě tyto věci splývají.
Britský premiér David Cameron prohlásil, že zprávu o skonu Thatcherové přijal s velkým zármutkem. "Velká Británie ztratila velkou vůdkyni, velkou premiérku, velkou Britku."
Krátké prohlášení vydal i Buckinghamský palác. "Královna (Alžběta II.) si vyslechla se smutkem zprávu o smrti baronky Thatcherové. Její Veličenstvo odešle soukromou kondolenci rodině," uvádí se v textu.
Ministerský předseda předčasně ukončil návštěvu ve Španělsku a také zrušil následně plánovanou cestu do Francie, aby se mohl neprodleně vrátit do Británie. Státní vlajka byla před jeho úřadem na adrese Downing Street 10 stažena na půl žerdi.
Úmrtí političky komentoval i exprezident Václav Klaus. "Její smrt je pro všechny stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu obrovskou ztrátou.
Byla jednou z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století a věřím, že plynutím času její jméno nebude ztrácet na významu," uvedl exprezident Václav Klaus a dodal: " Věděl jsem už dávno, že její zdraví není v pořádku, ale když jsem jí v říjnu loňského roku posílal blahopřání k jejím 87. narozeninám a přál jí "a happy birthday", nepředpokládal jsem, že to bude z mé strany přání poslední.
Velmi jsem si vážil toho, že jsem se s ní mohl v posledních 23 letech setkávat, vnímal jsem, jak jí ubývá sil, ale vždy z jejích slov zazněla ona stará dobrá "Lady Thatcher". Říkalo se jí "železná dáma", ale ona byla železná pouze v politice a ideologii.
Jinak byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem," uvedl Klaus a poznamenal: "V dnešní době Margaret Thatcherová v Evropě nesmírně chybí.
Současný evropský ekonomický a sociální systém, který se v posledních letech stává stále více a více "antithatcherovský", je přesně tím, proti čemu ona, navíc jako první žena v historii na postu britského premiéra, od konce 70. let, bojovala.
Její hlas nesmírně chybí i v dnešní diskusi o evropské integraci. Mnozí z nás nezapomeneme na její slavný projev v belgických Bruggách, kdy jasně řekla, že potlačování národních států a koncentrace moci v Bruselu Evropu zničí. Je na nás, abychom na její slova nikdy nezapomínali."
Za vynikající osobnost, která svými pevnými a zásadovými postoji přispěla k pádu železné opony, má dnes zesnulou bývalou britskou předsedkyni vlády Margaret Thatcherovou český premiér Petr Nečas (ODS).
Jako její hlavní politický a společenský odkaz vyzdvihl přesvědčení, že v ekonomicky a politicky obtížných dobách je více než kdy jindy zapotřebí činit kroky z okamžitého hlediska málo populární, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy naprosto nezbytné.
"Její myšlenky byly pro mnohé země inspirací při budování demokratické společnosti," zdůraznil předseda vlády. Thatcherová podle Nečase bezpochyby patřila k nejvýraznějším osobnostem, jaké Evropa po druhé světové válce měla, jejím odchodem ztrácí kontinent "silný zdroj nesmírně pozitivní inspirace". Nečas také připomněl, že Thatcherová byla první britská ministerská předsedkyně, která ČR navštívila.
Na pohřeb Thatcherové bude pozvána rozmanitá škála lidí a organizací spjatých s političkou. Po obřadu bude následovat kremace, která se už bude konat v rodinném soukromí.
Plnohodnotný státní pohřeb, který je v Británii vyhrazen členům královské rodiny, měla v roce 2002 královna matka Alžběta, která zemřela ve 101 letech, a také lady Diana, jež zahynula při dopravní nehodě v roce 1997. Výjimkou z řad politiků byl válečný premiér Winston Churchill, který měl státní pohřeb v roce 1965.