Cenu Arnošta Lustiga dostane moderátorka Kamila Moučková!
Laureátkou Ceny Arnošta Lustiga za rok 2012 se stane moderátorka Kamila Moučková, která právě dnes slaví 85. narozeniny. Organizátoři dnes její jméno řekli novinářům, cena bude předána v pátek. Moučková bude druhou nositelkou ceny pojmenované po známém českém spisovateli, loni ji dostal biskup Václav Malý.
Cenu má každý rok dostávat některý z žijících českých občanů, který se zasloužil o udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. "Považuji to za ohromnou čest. Nevím, jestli jsem statečná, lidská, odvážná a spravedlivá. Vím o sobě, že jsem silný člověk, s tím jsem se narodila a také jsem si toho hodně nakládala," řekla v pondělí Moučková.
Kamila Moučková byla obětí normalizace, dvě desítky let se nemohla vrátit do rozhlasu a televize, v níž předtím působila od jejích začátků. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Přesto ale lidé na její hlas nezapomněli, měli ho v paměti z Pražského jara, stejně jako její odvahu, s jakou ohlásila v televizi 21. srpna 1968 počátek okupace Československa spojeneckými armádami. Podílela se i na ilegálním protiokupačním vysílání televize a rozhlasu.
Po listopadu 1989 se vrátila ke zpravodajství a řadu let hlásila zprávy v pražské Svobodné Evropě. V televizi se divákům připomněla moderováním pořadu pro seniory Barvy života.
Cenu Arnošta Lustiga založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, jenž byl mimo jiné jejím členem. Laureáta vybírá výbor složený z významných postav české kultury, politiky a vědy. "Hodnoty, které pro nás Arnošt Lustig symbolizoval, jsme vydestilovali do čtyř, jež by měl laureát splňovat právě v té kumulaci," řekl v pondělí prezident komory Pavel Smutný. Připomněl, že se jménem Kamily Moučkové se do pozornosti dostává také rok 1968, klíčový pro české dějiny a stále podle něj zkresleně a černobíle prezentovaný.
"Věřím, že tato volba nám pomůže vzpomenout na jedinečnou atmosféru let předcházejících srpnové krizi, na tvůrčí energii i ducha svobody českého národa," uvedl. Na páteční ceremoniál je proto pozváno mnoho osobností, které v 60. letech "oslnily svět, ale pak dlouho nezářily, některé již nezářily vůbec, stejně jako tahle země již potom nikdy nezářila". "Půl milionu lidí odešlo do zahraničí, šéfové klinik se stali dělníky... byl to takový závan kulturní revoluce z Číny," charakterizoval období, které poznamenalo vývoj v tehdejším Československu na dalších 20 let.
První, kdo informoval čtenáře, ze Kamila Moučková cenu dostane, byl před dvěma týdny časopis SEDMIČKA.