Deodoranty versus antiperspiranty. Znáte rozdíl?
Deodoranty a antiperspiranty jsou klíčovými produkty v každodenní osobní hygieně, ale jejich role a použití se liší. Přestože oba produkty slouží k boji proti tělesnému zápachu, způsob, jakým toho dosahují, se výrazně liší. Zatímco deodoranty maskují zápach, antiperspiranty omezují samo pocení. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly v jejich použití a zjistit, jak jsou tyto produkty přijímány na českém trhu ve srovnání se zahraničím.
Produkty proti pocení jsou tu s námi už déle než 120 let. Světlo světa jako první spatřil deodorant, který byl vyvinut a patentován v roce 1888 v USA. Výrobek nazvaný Mum byl prvním komerčně dostupným produktem určeným k boji proti tělesnému zápachu. Měl krémovou konzistenci a aplikoval se prsty do podpaží. Následovalo několik inovací a vylepšení, jež vedly až ke vzniku prvního antiperspirantu, který byl uveden na trh v roce 1903 pod názvem Everdry. Tento antiperspirant s obsahem hliníkové soli pomáhal snižovat pocení a tedy i tělesný zápach.
Znáte rozdíl?
Přes svoji dlouhou existenci se oba deo produkty často zaměňují, což má vliv i na jejich správné použití. Deodoranty slouží primárně k neutralizaci zápachu těla. Neobsahují složky, jež by fyzicky blokovaly pocení, ale mohou obsahovat antibakteriální látky, které zabraňují množení bakterií zodpovědných za vznik zápachu. Antiperspiranty na druhou stranu obsahují složky snažící se dočasně zablokovat potní žlázy a tím snížit množství vylučovaného potu. Jsou zvláště užitečné pro jedince trpící nadměrným pocením.
Vliv na lidské zdraví
Stejně jako ohledně správného použití deo přípravků i v otázce, zda je použití antiperspirantů a deodorantů bezpečné pro zdraví, panuje zmatek. Zejména na internetu koluje řada informací o tom, že deo přípravky mají negativní vliv na lidské zdraví, a že dokonce mohou způsobovat vznik rakoviny. Jaká je skutečnost? Dosud neexistuje žádná relevantní studie, která by prokázala souvislost mezi používáním těchto přípravků a rakovinou. Nezávislý vědecký Výbor pro bezpečnost spotřebitelů Scientific Committee on Consumer Safety vydal v roce 2019 prohlášení o bezpečnosti hliníkových solí. Používání antiperspirantů a deodorantů tak zůstává především otázkou životního stylu a osobního postoje.
Spreje vedou, kulička přitom dokáže víc
Nejběžnější formáty, ve kterých jsou deo produkty k dispozici, zahrnují spreje, roll-ony a tuhé krémy. Nejvyhledávanější jsou spreje, které se snadno aplikují. V Česku i zahraničí je používá více než polovina populace. Na druhém místě jsou krémy, které tvoří souvislou vrstvu na kůži, což může být výhodné pro dlouhodobou ochranu. Nejméně příznivců mají roll ony, lidově nazývané kulička. Kdy začínat s bojem proti pocení? První zkušenost s deo produkty mají nejčastěji mladí ve věku 9 až 12 let. Na to, zda s jejich používám začnou a v jaké formě, mají největší vliv jejich rodiče.
Závěrem
Výběr mezi deodorantem a antiperspirantem by měl být založen na individuálních potřebách. Zatímco deodoranty jsou vhodné pro běžné denní použití a poskytují ochranu proti zápachu, antiperspiranty nabízejí řešení pro ty, kdo se potýkají s nadměrným pocením, a mohou být vhodnější pro sport nebo jinou náročnější fyzickou aktivitu.