Angelina Jolie si kvůli rakovině nechala odstranit obě prsa
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie podstoupila z preventivních důvodů oboustrannou mastektomii, tedy odstranění prsů. Jak Jolie řekla listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Riziko, že ji postihne rakovina vaječníků, je u ní padesátiprocentní. Angelinin partner Brad Pitt označil její rozhodnutí za statečné. Podobný preventivní zákrok mají v Česku za sebou desítky žen.
Na vysoké riziko vzniku rakoviny upozornily genetické testy, které Jolie před operací podstoupila. Vysoká pravděpodobnost ji přiměla jednat.
"Rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat riziko, jak je to jenom možné," uvedal sedmatřicetiletá herečka. Zákroky prý byly zahájeny v únoru a skončily v dubnu.
Americká herečka vychovává s manželem a hercem Bradem Pittem šest dětí - tři adoptované a tři vlastní. Matkou Jolie byla herečka Marcheline Bertrandová. Zemřela před šesti lety ve věku 56 let na rakovinu vaječníků. Jolie se kdysi zmínila o tom, že předci z matčiny rodiny se nedožívali vysokého věku. Její babička a matka Bertrandové zemřela v 45 letech.
"Po tu dobu jsem byla schopná udržet věc v soukromí a pokračovat přitom v práci. Píši o tom teď, protože doufám, že má zkušenost může pomoci jiným. Rakovina je stále slovem, které v lidských srdcích vyvolává strach a hluboký pocit bezmoci. Dnes je ale možné z krevních testů zjistit, jak vysoké je u vás riziko, že rakovinou prsu nebo vaječníků onemocníte, takže můžete něco udělat," napsala Jolie.
V článku pak detailně popisuje chirurgické zákroky, kterým se podrobila, a probuzení po osmihodinové operaci, po níž si prý připadala jako ve fantastickém filmu, s vývody z prsou. Popsala také, že po devíti týdnech ji čekal další zákrok, při němž jí byla prsa nahrazena implantáty. "V minulých letech se v těchto metodách hodně pokročilo, takže výsledek může být nádherný," píše Jolie.
Herečka doporučila všem ženám, v jejichž rodině se rakovina vyskytla, aby riziko vzniku nemoci nepodcenily. Podle jejích slov se u ní nyní snížila pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu pod pět procent.
Za "absolutně heroické" označil Angelinino rozhodnutí její partner, herec Brad Pitt. "Poté, co jsem měl tu čest být svědkem tohoto rozhodnutí, považuji krok Angie stejně jako mnoha jiných žen v její situaci za naprosto heroický," řekl v rozhovoru pro úterní vydání britského večerníku Evening Standard.
Experti oslovení britskou BBC však tvrdí, že takto přesně nelze riziko vzniku nádoru stanovit. "Riziko spojené s geny není jednoduše přesná hodnota jako 87 procent. Závisí na dalších rizikových faktorech," řekl BBC profesor Gareth Evans z Manchesterského prsního centra. Podle něj se riziko rakoviny prsu pro člověka s genem BRCA 1 zodpovědným za vznik karcinomu pohybuje od 50 do 95 procent.
V Česku jsou genetické testy a následné preventivní zákroky stále častější. Přednosta kliniky plastické chirurgie a vedoucí centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu v pražské Nemocnici Na Bulovce docent Jan Měšťák řekl, že v centru podstoupilo preventivní zákrok už několik desítek žen. Užívaný implantát stojí zhruba 8500 korun, ale jsou i dražší.
Problém ovšem podle Měšťáka je, že implantáty placené pojišťovnou jsou hrazeny v paušálu, a tak ženy čekají na náhradu přes dva roky. Měšťák na to upozornil ministra Leoše Hegera, který prý slíbil, že se přičiní o zkrácení lhůty. Implantáty by měly být hrazeny jinak a počty operací by mohly stoupnout na dvojnásobek.
Na soukromých klinikách v České republice může žena za operaci zaplatit i 100 tisíc korun.
Předseda České onkologické společností a ředitel Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček řekl, že genetické testy jsou dostupné v každém ze 13 komplexních onkologických center. "Pokud má žena rizikovou mutaci, nabídneme jí, že se buď prsy odejmou a udělá se plastika, nebo že bude v kratších intervalech sledována mamografií či ultrazvukem," upřesnil.
Preventivní genetické testy na přítomnost rizikových mutací genů BRCA 1 a BRCA 2, které jsou spojeny s většinou dědičných případů rakoviny prsu, stojí v ČR zhruba od tisíce korun výše v závislosti na komplexnosti analýzy. Například v USA, kde je podstoupila i Jolie, přijdou na 3000 dolarů (60 tisíc korun).
Podle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na rakovinu prsu 458 tisíc osob.