Krampol vzpomíná na film Osvobození Prahy! Co si komunisté do děje přimysleli?
Jiří Krampol (77) si zahrál nejen ve slavném americkém snímku Most u Remagenu nacistického poručíka. Představil se totiž i na opačné straně barikády, ve snímku Otakara Vávry (†100) Osvobození Prahy, který je součástí volné trilogie s filmy Sokolovo a Dny zrady. Jak na natáčení dnes vzpomíná?
Oblíbený herec Jiří Krampol zavzpomínal na dobu, kdy točil s legendárním režisérem Otakarem Vávrou snímek Osvobození Prahy, v té době pod tvrdou kontrolou vládnoucí komunistické strany.
"Film Osvobození Prahy byl volnou součástí trilogie, kam patří také Dny zrady a Sokolovo. Ty filmy byly silně ovlivněné minulým režimem, takže tam byly lži, které se nikdy neodehrály. Je to zkreslené, aby to nahrávalo tehdejšímu režimu. Třeba je tam vyzdvihovaná úloha komunistů v tomto dějinném období. Vávra to ale přesto vychytal, když do záběrů, kde se vyvěšují sovětské prapory, dal i české. Komunistická strana také nařídila spoustu dodatků k dobovým prohlášením. Třeba se tam hovoří o tom, že stojíme za československou vládou v Košicích a za jejím programem lidově-demokratické revoluce. To se ale ve skutečnosti asi stát nemohlo," prozradil v rozhovoru pro Parlamentní listy herec a moderátor.
Celá řada historických faktů se zkrátka komunistům nehodila do krámu, a tak je neváhali z děje zcela vypustit. "V tom filmu je třeba zamlčené, že Američané osvobodili Plzeň. Byly totiž tlaky, že Prahu měli osvobodit Američané a oni je jen zdrželi, aby v Praze Rusové byli dříve. To v tom filmu také není a přitom je to pravda," pokračoval Jiří Krampol, který osvobození Prahy sám jako chlapec zažil a dokonce má ve svém archivu fotografii z Dvořákovy barikády.