Klan Brodských: obrovský talent i křehká duše
Z mnoha herců, kteří se objevují na televizních obrazovkách, byl Vlastimil Brodský (†81) skutečně výjimečnou osobností s jedinečným talentem. Není divu, že jeho charismatu podlehla spousta žen, mezi nimiž byla i překrásná herečka Jana Brejchová (84), které se přezdívalo česká »Bardotka« a která Brodskému porodila dceru, jež se vydala ve šlépějích rodičů.
Než si na své konto připsal přes tři sta hereckých úloh, musel Bróďa, jak Vlastimilu Brodskému přezdívali jeho kamarádi a kolegové, ujít velký kus cesty přeťaté druhou světovou válkou. Herec, který patřil k takzvané zlaté gardě, se narodil 15. prosince 1920 v Ostravě-Hrušově do rodiny pojišťovacího úředníka.
Maminka byla ženou v domácnosti a ve volných chvílích se ráda věnovala ochotnickému divadlu. Lásku k divadelním prknům zdědil Vlastimil tedy zcela jistě po ní, ačkoli jeho vzorem byl Fred Astaire, jehož step ho okouzlil. Když bylo Brodskému 14 let, přestěhoval se s rodiči do hlavního města, kde se v roce 1939 rozhodl pro studium herectví v soukromé herecké škole E. F. Buriana založené při jeho proslulém divadle D40. Původně zamýšlel, že by se zde zlepšil v tanci, ačkoli uměl skvěle stepovat, a dokonce vedl i taneční kurz. Burian ale viděl jeho talent, a tak mu doporučil hereckou kariéru.
Sbíral jedno ocenění za druhým
Před kamerou se objevil už v roce 1937, ale výraznější role začal ztvárňovat až od roku 1946, kdy si zahrál ve filmu Nezbedný bakalář. Společnou řeč našel s režisérem Otakarem Vávrou, Martinem Fričem a Zdeňkem Podskalským. Netřeba jmenovat všechny legendární filmy, v nichž Vlastimila Brodského milujeme. Bylo jich skutečně nepočítaně a také za ně Brodský získal řadu ocenění, avšak jako jediný český herec se mohl pyšnit cenou Berlínského mezinárodního filmového festivalu Stříbrný medvěd za roli v německém filmu Jakub lhář.
Utekl Jiráskové od oltáře
Vedle klasického herectví se Brodský věnoval také práci v rozhlase a od roku 1960 se jeho typicky zabarvený hlas ozýval z rádií po celé zemi, když začal vyprávět Hajaju. Večerníčky a hlas Vlastimila Brodského k sobě zkrátka patří a děti se dodnes těší na pohádkové seriály O makové panence, Doktor Bolíto, Ťuk a Bzuk nebo Šmoulové, v nichž Bróďa namluvil taťku Šmoulu.
Jako herec byl Brodský velmi úspěšný, avšak soukromý život neměl naplněný věrností a láskou jen k jedné ženě. Rozhodně měl ale výborný vkus. Krátký vztah prožil Vlastimil s herečkou Jiřinou Jiráskovou, kterou si měl Brodský dokonce brát. "Vymluvil se na to, že mu zemřela babička a on by se styděl, kdyby v tom smutku měl prožít tak velké štěstí," prozradila kdysi Blesku Jirásková, jež byla skálopevně přesvědčená, že její milý lhal.
Bíba ho vypakovala z bytu
Vlastimila ale do chomoutu dostala krátce po rozchodu s Jiráskovou tanečnice a baletka Božena Křepelková, jíž všichni říkali Bíba. Ta se stala také matkou jeho jediného syna Marka. Brodský však doplatil na své nevěry, které Bíba nebyla ochotná tolerovat. Vyhodila ho z bytu a následoval rozvod.
Brodský se poté zamiloval do krásné Jany Brejchové a lze říct, že byla jeho opravdovou životní láskou trvající téměř dvacet let. Natočili spolu spoustu filmů, které diváci dodnes zbožňují. Vlastimil Brodský s Janou Brejchovou přivedli na svět vytouženou dceru Terezu, která se vydala v jejich stopách, avšak ani ona nebyla dostatečným argumentem proti rozvodu slavných rodičů. "Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát," napsal Brodský ve své knize.
Odchod Jany k novému partnerovi nesl Brodský velmi těžce. Herec míval sklony k melancholii a depresím, které se staly důvodem jeho předčasného odchodu do hereckého nebe. 20. dubna 2002 ukončil svůj život vlastní rukou na své chalupě ve Slunečné nedaleko České Lípy. Pohřben je spolu s rodiči ve Slunečné na tamním hřbitově.